یکی از مهمترین بخش ها برای تولید کنندگان پوشاک و برند ها ، بازار مصرفی می باشد. متاسفانه در ایران به دلیل فرهنگ نامناسبی که میان هموطنانمان رایج شده ، خرید لباس های خارجی در اولویت قرار گرفته و بدون توجه به مضرات این کار ، بازار داغی را برای پوشاک خارجی و قاچاق فراهم ساخته اند.
با توجه به پتانسیل و ظرفیت تولید پوشاک در ایران و بازار حاکم ، یکی از راه کار های مناسب ایجاد رونق برای تولید کنندگان لباس و برندهای ایرانی ، صادرات لباس محسوب است. ما در اینجا به آموزش صادرات لباس میپردازیم.

در شرایط فعلی تعدادی از همکاران ما در رشته های مختلف صنعت مد و لباس  توانسته اند با صادرات محصولاتشان ،چراغ فعالیت خود را روشن نگاه دارند و در این کار موفقیت قابل قبولی داشته اند. حال اینکه بسیاری از آنها دیگر تمایلی به ارائه محصولاتشان در ایران ندارند.

اما صادرات لباس از ایران دارای شرایط و پیش نیاز هاییست که برای قدم گذاشتن در ای راه واجب و لازم الاجرا می باشد و هر کشوری دارای موقعیت مناسب برای این کار نیست . در این مطلب برای عزیزانی که علاقه به دانستن تجربیات افرادی که در این راه موفق بوده اند برخی نکات و شرایط صادرات لباس را از زباناین فعالان بازگو و تحلیل کرده ایم.

صادرات لباس از ایران دارای چه شرایطی است؟

در امر صادرات لباس و پوشاک، کشور های زیادی به صورت حرفه ای مشغول به فعالیت هستند. کشور هایی همچون بنگلادش ، چین ، هند ، ترکیه ، تایلند و .. از قدرت های تولید و صادرات پوشاک در این زمینه محسوب می شوند و محصولاتشان دارای شاخصه های لازم برای صادرات می باشد.

از شاخصه های مهم برای صادرات می توان به قیمت، کیفیت، گستردگی تولیدات و زیبایی یک کالای مد و لباس اشاره کرد که این کشور ها به دلیل داشتن یک جای این شاخص ها، توانسته اند در صادرات لباس از دیگر کشورها پیشی گرفته و رتبه های برتر در این فعالیت را از آن خود نمایند و رقابت با این غول های لباس امری بسیار دشوار و طاقت فرسا است.

اما در این بین حفره ها و کمبود هایی وجود دارد که می توان به موفقیت در این کار خوشبین بود . برخی عوامل مانند جغرافیای کشورها، منابع در دسترس ، روابط میان دو کشور، توانمندی های بومی تولید، تشابهات و تناقضات فرهنگی در سبک پوشش و عواملی از این دست باعث ایجاد یک سری موقعیت ها در صادرات لباس از ایران شده اند که امکان موفقیت در این کار را برای یک برند یا تولید کننده ایرانی فراهم ساخته است و از آنجایی که یک برند یا تولید کننده لباس ایرانی، از پتانسیل های خود آگاهی لازم را ندارد ،معمولا این کار را نشدنی و غیر ممکن می دانند. بیایید کمی از پتانسیل ها صحبت کرده و آنها را بررسی کنیم:

نکات مهم در صادرات لباس از ایران

۱- نیروی کار در ایران

زمانی که بحث از تولید می شود ، اکثر نگاه ها به شهرهای بزرگ مانند تهران ، اصفهان ، شیراز و .. منعطف می شود و خب مسلما در به دلیل بالا بودن هزینه ها در این شهر ها حقوق و دستمزد تولید بیشتری طلب می کند. اما با سیری در میان شهرهایی با وسعت و هزینه های کمتر خواهیم یافت که نیروگیری در این مناطق ، بسیار آسان تر است و شرایط رقابت در موضوع قیمت تمام شده را برای تولید کننده و کارآفرین مهیا می سازد و از آنجایی که ایرانیان توانایی بالایی در امر تحصیل و یادگیری مهارت دارند ، شرایط را ویژه تر می سازد.

 

۲-منابع و متریال در ایران

ایران دارای منابع غنی و ذخایر عالی خدادادی در زمینه های دامپروری ، کشاورزی و نفتی می باشد که لازمه ی تولید متریال های صنعت لباس است که متاسفانه مورد کم لطفی قرارگرفته و از طرف دیگر واردات بی رویه ، باعث لطمه زدن به صنایع وابسته شده.

 

۳- توانایی های بومی

در فرهنگ ما ایرانی ها ، خیاطی و دوخت یکی از ارزشمند ترین تخصص ها برای کدبانوها بعد از آشپزی محسوب می شود و به همین خاطر مهارت های دوزندگی و خیاطی در کشور ما دارای پتانسیل ارزشمندیست. به غیر از آن صنایع دستی کشور ما دارای رتبه خوبی در مقیاس جهانیست که هر کشوری از این مزیت بهره نمی برد و بیشتر روی ماشین آلات در صنعت پوشاک تکیه کرده اند. همین موضوع یک برتری نسبی را در صنعت مد و لباس برای ایرانیان فراهم می کند که باز هم مورد کم لطفی مسئولین و سرمایه گذاران قرار می گیرد.

 

برخی نکات مهم در صادرات لباس

  • اگر لباس و پوشاکی دارید که شرایط رقابتی خوبی دارد ، موضوع صادرات را به شدت جدی بگیرید.
  • در مورد لباس و کالایتان ، تحقیق های لازم در مورد پتانسیل صادرات به صورت تخصصی انجام دهید.
  • دانستن و یادگیری زبان انگلیسی یا زبان کشور های مقصد ، یک مزیت و برتری برای شما محسوب می شود.
  • در امر صادرات لباس کاملا محتاتانه عمل کنید. کلاهبرداری فقط در ایران صورت نمی گیرد.

چه کشورهایی برای صادرات لباس از ایران مناسب می باشند؟

همانطور که ذکر کردیم ، هرکشوری دارای شرایط لازم برای صادرات لباس از ایران نمی باشد ولی کشورهایی نیز هستند که برای این کار مستعد بوده و شرایط مناسبی را برای صادرات کالاهای ایرانی فراهم ساخته اند که از معروف ترین آنها میتوان به عراق ، افغانستان ،یمن ، عمان ،تاجیکستان و در برخی محصولات به روسیه و برخی از کشورهای اروپایی اشاره کرد. تحقیق در مورد شرایط کشورها برای این موضوعی امری ضروری و در عین حال ساده می باشد.

 

چه نوع لباس هایی در این راه با موفقیت بیشتری از ایران صادر می شوند؟

معمولا لباس هایی که دارای قیمت ، کیفیت و سبک مناسب هستند ، قابلیت صادرات را دارند ، اما معمولا لباس هایی که دارای کار دست یا دوخت زیاد هستند ، شرایط صادراتشان از ایران بهتر می باشد. لباس هایی همچون لباس عروس، لباس های زنانه ی کار شده ، صنایع دستی چرم ، پوشاک گرم و بافت های زمستانی از شرایط خوبی برای صادرات از ایران برخوردارند. ولی باز با این توصیفات هر لباسی که از لحاظ قیمت و کیفیت ، در حد رقابت هستند قابلیت صادرات را دارند.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *